Hledáte další aktuální informace o bankách? Zkuste banky v ČR.

Hlavní menu

Banky


Oblíbené

oblíbené

Česká národní banka

Česká národní banka

Česká národní banka je centrální bankou České republiky. Byla založena 1. 1. 1993 a spolu s ní byla zavedena také koruna česká (Kč). Jejím úkolem je mj. sledovat situaci na českém finančním trhu a případně jej určitým způsobem regulovat.

Základním cílem České národní banky je udržování finanční stability českého trhu a vytváření podmínek pro udržitelný hospodářský růst. Aby mohla Česká národní banka skutečně zajišťovat cenovou stabilitu, je nutné aby byla zcela nezávislá. Česká národní banka dále podporuje finanční politiku vlády, ta však nesmí být v rozporu se základními principy ČNB. Česká národní banka dále vydává mince a bankovky, zabývá se řízením peněžního oběhu, dohlíží na ostatní soukromé banky, kontroluje kapitálový trh, pojišťovnictví a také sleduje devizový trh. Česká národní banka může ovlivňovat hodnotu peněz, záleží na vyrobeném množství.

Tímto způsobem lze regulovat narůstající inflaci. ČNB se zároveň zabývá kontrolou peněžního oběhu, tzn. z oběhu také stahuje staré a opotřebované bankovky a mění je za nové. Součástí tohoto procesu je i kontrola měny proti padělání. ČNB posuzuje a eviduje padělané peníze. Česká národní banka má na starosti také dodržování a vydávání pravidel styku mezi bankami a nebankovními subjekty.

Česká národní banka dále poskytuje peníze pro veřejný sektor a celý česká stát. To znamená, že spravuje účty všech organizací napojených na státní rozpočet České republiky a také operuje se státními cennými papíry. Je nutné, aby banka byla v zájmu objektivity politicky nezávislá, její povinností je se dvakrát za rok zpovídat Poslanecké sněmovně.Novinky